RAK (174)_panorama.jpg
_________________________________________________________________________________________________________________________________

PODYJÍ

25.srpna 2009 : Mirek Škorpík, Pavla Beránková, Lucka Konečná, Tibor Varga

Bleskurychlá domluva ve čtvrtek navečer tvoří takový závěrečný výlet letošní sezóny. Po x letech se dostávám opět do NP Podýjí a na Cornštejně a Bítově jsem poprvé. Je to opět trochu jiný styl a každý hrad se má čím pochlubit.

 

Odjezd 8:20 Vinohrady, takže na kvap stíháme v deset hodin prohlídku na Bítově. Opět jsem celkem překvapen. Vybavení je směsice více stylů, nejvíce však renesance a novogotika. Celý hrad se vyznačuje ojedinělou výzdobou iluzionistických maleb od rakouského malíře, kde veškeré vymalování je ve stylu falešné architektury, kazetové stropy, přecházející futernice, zdobené portály stěn. Na závěr prohlídky procházíme největší sbírku preparovaných psů v Evropě (51 ks), ale i kočky a veverky. Rod Haasů se o své miláčky velmi dobře staral. Pověst o napitém koníkovi koluje dodnes. Kolem restaurace a rozhledny u Rumburaka přes most Vranovské přehrady se dostáváme na Cornštejn. Mohutné zbytky hradu procházíme kolem jedné hodiny s průvodcem. Opět pověst o pokladu a nedobytnosti. Kolem Vranova a Šumné s větrným mlýnem zajíždíme do Čížova a studujeme hlídací věže do zahraničí před pádem komunismu. Čas běží a  my po jednom pivku jdeme na prohlídku bunkru Československého opevnění, budované v letech 1935-1938 k ochraně státních hranic. Nyní zvlhlé, ale nikdo nepočítal s životností do této doby.  Po vstupu do nato je konec vojenské činnosti. Dříve velká síla, dnes několik vteřin a betonový bunkr neexistuje Průvodce hodně vypovídá o principu výstavby, urychlení dostavění všech bunkrů a o podepsání listin Mnichovké dohody - 28 vojáků, směr do ČR, střezící, bdící, spící. Poté dáváme rychlé jídlo, ještě odbíhám na Malovaný sklep v Šatově. závěrem jdeme 2 km na Seisfeldův kámen, tedy vyhlídku do mohutného údolí Dyje. Paráda. Poté nákup a rychle domů, neboť nedělní návrat po 21 hodině není příliš jednoduchý.

 

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1913 | 33%)
Ne (1922 | 34%)
_______________________________________________________________________________________________________________
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one