RAK (174)_panorama.jpg
_________________________________________________________________________________________________________________________________
Nové Hrady.JPG
Toulavcovy Maštale.JPG
Toulavcovi Maštale.JPG
N.Hrady - svatba.JPG
Jeskyně Blanických rytířů.JPG

MAŠTALE

10.červenec 2009 : Mirek Škorpík a Pavla Beránková, p.Beránková a Simona Kožnarová

 

 

To co má člověk nejblíže, tak nejméně zná. Dnes na výlet bereme mamku a Simonu. Navštěvujeme u Kunštátu v Rudce jeskyni Blanických rytířů. V areálu na kopci Milenka stojí kamenná Burianova rozhledna. Pod ní je jeskyň. Jde o malinkou, zato velmi atraktivní jeskyň uměle vytvořenou čalouníkem Rolínkem. Před ní se tyčila velkolepá socha našeho prvního prezidenta T.G.  Masaryka. V tehdejší době se tato 13metrů vysoká socha označovala jako největší ve střední Evropě. Dnes zde již zůstávají pouze obrovské boty na podstavci. Socha Masaryka byla za II. světové války na základě udání zničena. Vchod do nitra hory hlídá mohutný kamenný lev, zvíře podivuhodné krásy. O to podivuhodnější, že Rolínek ve svém životě skutečného lva nikdy neviděl a pracoval jenom podle obrázku.

            Další naše zastávka je nejdále vzdálená. Na doporučení mnoha lidí navštěvujeme zámek Nové Hrady u Litomyšle. Zámek je rokoková stavba postavena r.1777 ve stylu francouzských letních sídel. Nazýván také “Malý Schönbrunn” nebo “České Versailles”. Po prohlídce ještě obcházím celý areál, špíchar, barokní divadélko a muzeum cyklistiky. K areálu patří obrovská obora se sty daňky.

Zastavujeme za Jarošovem nad údolím s pískovcovými skálami. Tato krajina se nemůže rovnat s Českým Rájem, Adršpachem, nebo Děčínem, ale je tu  taky nádherně a člověk během chvíle se ocitne ve skalnatém ráji, který mu poskytne vše, kvůli čemu přišel. Zvládáme asi sedmi kilometrový okruh údolím Voletínského potoka přes Městské maštale s pískovcovou tvrzí. Poté Hrabětínskou stezkou k bludišti v Toulavcových Maštalích. Podél Hrnčířovy skály a studánky Džberky zpět k autu. Teprve potom zastavujeme na Toulavcově rozhledně. V Budislavi zakončujeme dnešní výlet jídlem s dezertem v podobě borůvkových knedlí. Návrat do Brna kolem 19 hodiny.

 

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1913 | 33%)
Ne (1922 | 34%)
_______________________________________________________________________________________________________________
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one