RAK (174)_panorama.jpg
_________________________________________________________________________________________________________________________________

KOKOŘÍNSKO

4.- 6.červenec 2009 : Mirek Škorpík a Lukáš Klement.   – 210 Km ( 54km+ 66km +91 km)

Asi již třetím rokem čelím názorům, že nádherná a zajímavá místa pro cyklo-výlet došla. Samozřejmě po skvělé Berounce je těžké hledat vhodnou konkurenci, ale mě se podařila naplánovat opět akce La Fantastica v podobě Kokořínska. Nechybělo snad nic- hrady, skály, výhledy, krásná příroda i úchvatná cesta Polabskými stezkami.

 

Vlak nás dopravuje do Nelahozevsi v 10:30. Zámek, most Mířejovice, Veltrusy – barokní zámek (270ha, park s pavilóny (cykloprůvodce), sfinga, jeskyň. Po cyklostezce valíme do Mělníku. 2x brod krajem Labe nám cestu velmi zatraktivnil. Mělník, renesanční zámek, věž, koukáme na slavný soutok – Labe a Vltava. V pizzerii slyšíme o deštivé kalamitě v Ústí. Není to daleko a tak raději přejíždímě do Liběchova, kde navštěvujeme přírodní památky, tedy sochařské umění na pískovcových sochách V.Levého z roku 1850. – Klácenka se sochami J.Žizky, Prokopa Holého, poté obří sochy - Čertovy Hlavy. Na opačné straně údolí nacházíme Máří Magdalénu, Harfenici a Hada.

Had začíná náš druhý den, ve kterém celkem detailně projíždíme celé Kokořínsko. Tupadly, Hluboký důl, Vidinský důl, asi nejhezčí Šemánovický důl a po projetí navštěvujeme místní jeskyni s hnízdišti netopýrů – Klemperku. Kokořín -  gotický hrad, opět věž, Kokořínský důl – dáváme výpečky a místně tradiční Krušovice. Kokořín bez pokliček asi ani nejde, takže další naše šlapání vede tam. Moje vybrečená Sněhurka a sedm trpaslíků. (pokořil jsem dva poslední). Lukin žmurká další vodu a převléká asi páté triko. Stoupání na Housku stejně jako na čerty na jejím nádvoří se asi jen tak nedá zapomenout. Průvodce na hradě byl velmi výjimečný. (jáma do pekla-mladík-stařec, vazba na Bezděz- Děs a Běs, ozvěna, my to umíme – s peklem). S několikahodinovým pohledem na Bezděz opouštíme tuto krajinu směrem na Mladou Boleslav. Večer najít jídlo v restauraci byl nadlidský výkon a tak jsme se spokojili s Mexickou klobásou.

Ráno Michalovická Putna, náměstí v Ml.Boleslavi a začínáme se přibližovat k Brnu. V 11 hodin jsme v Nymburku. Pivko, náměstí, most, zmrzlina, hradby a jedem na tu parádu. Cyklostezka kolem Labe je prostě neuvěřitelná. 8 km do Poděbrad uběhlo v mžiku. Pohled na desítky cyklistů a hlavně inlainistů byl povzbuzující – prostě radost ze sportu a přírody. Poděbrady kolonáda, jídlo na Polabském Václaváku na Cidlině, Libice a Kolín. Drobný déšť v Brně nám náladu nepokazil,  prostě La Fantastica.

05.01.2010 17:42:35
millpitt

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1913 | 33%)
Ne (1922 | 34%)
_______________________________________________________________________________________________________________
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one