RAK (174)_panorama.jpg
_________________________________________________________________________________________________________________________________

Jizerské hory 2009

 JIZERSKÉ HORY


8.- 15.srpna 2009 : Mirek Škorpík, Pavla Beránková, Martin, Hanka, Míša, Ondra a Eliška Boháčkovi, Roman Brzobohatý, Milan Mrvka+ Michaela, Lukáš Skoupý + Anežka, Petra a Šimon Brzákovi.                                                                                     

Když není auto a každý den slunečno, neznamená to, že se nedá prožít báječná dovolená. Stačí k tomu jen pár skvělých lidí a pět dní pracovního volna. To se nám vše děje a tak poznáváme Jizerky v plné své kráse.

 

Cestu nám zdobí zastávky na Kumburku a Bozkovských dolomitových jeskyních. Setkaní s majitelem chalupy bylo trošku delší, ale zvládli jsme to.  První den začínáme netradiční památkou. V lese navštěvujeme zbytky protržené přehrady a potom volíme společnou cestu z Bukovce přes Osadu Jizerky k rašeliništi a Safírovému potoku. Se čtyřmi dětmi máme očekávané tempo, takže si vychutnáváme místní krajinu. Přidáváme rozhlednu Štěpánku a fakt je asi nejkrásnější. L+A prozkoumávají terén kolem chalupy a Romana nabíráme v Tanvaldu. V pondělí máme našlápnuto. Dalo by se říct jediný choďák a to z Bílého potoka přes vodopády Černého potoka, vyhlídku Hájný kostel, úžasný skalní ochoz Frýdlantské Cimbuří, rašeliniště Na čihadle, vyhlídku Krásná máří, vodopády Velkého Štolpichu, Štolpišskou silnici a přes Ořešník dolů do Hejnic. Následuje šokované 150-ti minutové čekání v restauraci na jídlo a omluvou má být jedno pito. No moc to tedy nepomohlo. Bohužel se tedy vracíme nadvakrát v 20 a 21 hodin na naši chalupu. Martin kozí farma Pěnčín. Zasloužíme si odpočinek, takže jednoduše přejezd vlakem i autem do Frýdlantu. Hrad a zároveň zámek v sobě skrývá mnoho vnitřního vybavení a prohlídka s nadšenou průvodkyní trvá dvě hodiny. L+A jedou na Sychrov a my pokračujeme do Lázní Libverda a na Obří sud. Pro Milana s Míšou jedeme do Smržovky a tak s Romanem zajíždíme na závodní sáňkařskou dráhu a nalézáme ještě zavřenou Pivrncovu hospodu s kresbami Urbana. Na den rozhleden není ideální počasí, proto začínáme Jedlovým dolem s vodopádem. Martinův tip je velmi dobrý. Poté rozhledna Slovanka, Bramberk na soukromém pozemku. Jídlo v Horním Maxovu s dětským hřištěm a s nutnými borůvkovými knedlíky. Po jídle rozhledna Královka a velmi zajímavá bobová dráha v Janově nad Nisou. Dále pramen Nisy, rozhledna Nisanka a na závěr Černá studnice. Arboretum, skalka a kolem Čertových skal domů. Ve čtvrtek se všichni těšíme na Liberec. Vše určitě zaslouží být viděno. Závin na Ještědu je výborný, M + M zkouší i lanovku Skalka a IQ park se prostě musí prožít - je to velmi atraktivní místo. ZOO je moc pěkná a nezabere tolik času. Závěr dne patří hospodě ve Vrších. Pátek děláme resty, tedy vrchol Jizery 1122mnm – MMMMR - ze Smědavé chaty, poté všichni lanovkou Tanvaldský Špičák a na závěr vyhlídka na viadukt ve Smržovce. Po jídle jsme kolem 16 hod a tak zvládáme turnaj v Petanqu-Šlapky, Kounice, Kolín, Šternberk, Brno. Podruhé táborák a samozřejmě každodenní pivečko a víno. V sobotu  L + A a M + M vlakem domů a my opět využíváme cestu. Dostávám Romana a Peťu se Šimonem na vrchol Veliš u Jičína a přes Žehuň, Žižkovu Mohylu a sochy v Hamrech u Ždáru n. Sázavou jedeme domů.  M+P 9500 Kč, najeto 1470 km a viděli jsme toho moooooc.

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1913 | 33%)
Ne (1922 | 34%)
_______________________________________________________________________________________________________________
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one