RAK (174)_panorama.jpg
_________________________________________________________________________________________________________________________________

Portugalsko 2008

PORTUGALSKO

28.červen – 17.července 2008 : Mirek Škorpík, Pavla Beránková, + Monika      CK poznání                                                                 

            Poprvé musíme kvůli odjezdu vyjet mimo Brno a tak nás Roman ve 4 odváží do Pardubic. Odjezd v 7 hodin a přes Rozvadov a půl Evropy dojíždíme v 6 hod do kaňonu Ardeche. Představovali jsme si lehčí túru, než 10,5 hodinový pochod kaňonem s dvěma brody. Každopádně zážitkový to bylo hodně. Na závěr vyhlídka Belvedér na St. Martin a jedem do kempu až do 22 hodiny. Časně jedem na kláštery Montserrat.  Koukáme na Černou Madonu a lanovkou jedeme nahoru. Konečně zvládám manko a dostávám se na cesty mezi homole až ke Svatému Jeronýmovi. Navečer Zaragoza - katedrála La Seo, bazilika P. Marie, mudéjarské dekorativní motivy. Po 22kemp, ve společenské kecáme do 1 (skoropendra). 4.den jsme v Madridu. Téměř sedm hodin trávíme ve městě, královský palác je asi top. Takové vnitřní vybavení jsem ještě neviděl. Plaza Mayor, socha Dona Quichota atd. Večer společně jdeme z kempu do Toleda na pivko a ráno pokračujeme 8-12 v prohlídce.- dům El greca, katedrála, palác, synagógy. Odpoledne už šlapeme v mlze na Pico de Peňalara. Je hustá mlha a cíl cesty raději předčasně vzdáváme. Máme piknik u busu.Večer ještě Segovia s římským akvaduktem a Alcazarem. 6 den ráno Avilla – 5ti km hradby, vyhlídka, poté univerzitní město Salamanca. Přes řeku do centra města, univerzita, nejkrásnější náměstí, kostel s rozhlednou. Navečer přejezd do Portugalska, kemp u sjezdovky. Od 10 ráno jdeme pěšky zarostlou cestou na Estrelu 1993 mnm. Kupujeme sýr a pršut, opět trochu jiný. Koupání v plesu 1850mnm.  Osmý den je Porto. Most přes řeku Douro, nádraží, 70m věž, a odpoledne Graham vinotéka s Portským vínem. Večer v kempu vlny asi 1,5metrů vysoké.  Dopoledne NP Bucaco. Pěkná rezervace, Alta kruz, poustevny, staleté stromy, kapradinové údolí. Odpoledne Coimbra- univerzitní město. 19-23 hodin Fatima – kostel proslaven zjevením P.Marie v roce 1970, večerní pochody.  Ráno Batalha - nedostavěný gotický klášter P.Marie, poledne trávíme u moře v rybářské vesničce Nazaré a odpoledne zastavujeme v romantické vesničce Obidos. Barevné květy a malinkaté obchůdky zdobí městečko s hradbami. Večer v předstihu děléme poznávačku po Lisabonu. Je výjimečně pěknej. Plaza Mayor, Alfama, hradby Svatého jiří, Eifel tower, Comercio, Vítězný oblouk atd. Přes most z LA a sochu Ježíše z Ria jedeme do kempu před 21 hodinou. Večer jdeme do parku ( finish party), později k moři posedět s výhledem na světýlko v Sintře.

Dnes máme opravdu skvost. 9-13hod trávíme v Sintře. Od zámku jdeme 40 minut nahoru k Maurskému Paláci posazeném na zalesněném ostrohu s fantastickou zahradou. Směsice stylů člověka opravdu ohromí. Barevnost se zdá až přeplácaná, ale je to úžasné. Procházíme i dendrologický park s jezírky a mostíky. Večer podruhé zastavujeme v Lisabonu. Belémská věž, klášter Sv.Jeronýma a Památník objevitelů. Ráno přejíždíme do krajiny Algarve. V Lagosi jdeme nečekaně do kempu, koupeme se na krásné, ovšem studené pláži a ve 14hod odjíždíme na Coba de Rocca, neboli nejzápadnější mys Evropy  a při cestě zpět zastavujeme u skalní brány v moři. Večer společné jídlo v doporučené restauraci. Těch 10 éček se dá přežít a celá ryba s hranolkama je skvělá. Ráno máme přesun k Gibu. Po cestě zastavujeme v Seville. Tříhodinová zastávka stačí. Hlavní je kostel s věží Giralda a rakví Kryštofa Kolumba, ale i Alcazar, kam jde jen Pavla, má úžasnou palmovou zahradu. Večer jsme v Tarifě, 12 kilometrů od Afriky. Samozřejmě přes moře, ale vidíme ji. Koupání je tu úžasné. Rano 9-11 plavba do Maroka do Tangeru.(2x45E) Stačí lousknout a jsme v jiném světě. To je nářez! Naprosto jiný styl. Těžko bychom si zvykaly. Mešity, pouliční prodej, klikatící úzké uličky, palác Dar El Makhzen atd. Celkem jsme rádi, že za 6 hodin plujeme zpět. V 19 hod jsme opět v moři. Vlny fantastický, teplota taky, takže 2 hoďky nevylezu. Ráno máme další kouzelný den. - prohlídka poslední kolonie v Evropě – britské  území- Gibraltar.(9-15hod). Hned stoupáme na pevnost, jediné místo v Evropě, kde volně žijí opice - makakové, skvělé výhledy na moře a letiště dělící poloostrov. Dolů na Europoint k mešitě a majáku, při zpáteční cestě městem nákup whisky. Navečer přejíždíme do pohoří Sierra Nevada do kempu s bazénem..

Ráno ze sedla v 8:30 jdeme na Mulhacén 3482mnm. Podle popisu výstup k Veletě a pak traverz a traverz a traverz a nakonec hodinové stoupání na vrchol. Zpět v sedle jsme po 10 hodinách. 17.den trávíme v Granadě. Hlavní pointou je královská Alhambra a zahrady Generalife. Odpoledne procházíme město pod palácem a navečer ještě zkoumáme Gaudix - hlíněné Triglodití obydlí. Přes noc jedeme do Barcelóny(8-18) Sacrada da Familia, rambla, náměstí, Gaudiho park, gotická čtvrť. O půlnoci jsme v Narbonne v kempu, 19 den přejezd domů a ráno v 5 jsme v Praze. Celá dovolená stála 44 500 Kč/2 osoby.

 

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1913 | 33%)
Ne (1922 | 34%)
_______________________________________________________________________________________________________________
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one